Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku - Katowice Brynów

Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) to nowa inicjatywa społeczna realizowana przez Fundację Komunikacji Międzykulturowej The LINK. Fundacja, której misją było do tej pory łączenie ludzi z wszystkich kultur świata, pragnie wybudować jeszcze jeden most – międzypokoleniowy. UTW, wpisując się w ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem Senior aktywny intelektualnie, społecznie i fizycznie, dąży do propagowania aktywności osób starszych oraz pogłębiania relacji międzyludzkich dzięki stwarzaniu okazji do inspirujących spotkań, integracji międzypokoleniowej i wymiany doświadczeń.

JUŻ DZIŚ MOŻESZ BEZPŁATNIE DOŁĄCZYĆ DO GRONA AKTYWNYCH, ŚWIADOMYCH SENIORÓW!

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest dofinansowany przez Urząd Miasta Katowice w ramach projektu: „Integracja i aktywizacja osób starszych, w tym kombatantów i osób represjonowanych – wspieranie działań na rzecz integracji i zwiększenia uczestnictwa w życiu społecznym seniorów.”.

W odpowiedzi na oczekiwania seniorów (także osób z niepełnosprawnością) została przygotowana oferta bezpłatnych zajęć, dająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz pasji:

 • Ćwiczenia ruchowe (zdrowy kręgosłup, joga, nordic walking)
  Zajęcia mają na celu przywrócenie częściowej lub całkowitej sprawności fizycznej seniorów. „Zdrowy Kręgosłup” to innowacyjny, nowatorski, autorski program zajęć ruchowych, na który składają się: elementy jogi i prawidłowego oddychania, ćwiczenia rozciągające, pilates, medytacja, muzyka relaksacyjna, aromaterapia, dzięki czemu uczestnicy „ćwiczą zarówno ciało jak i psychikę”. Jest to holistyczne – całościowe podejście do regeneracji zarówno fizycznej jak i psychicznej seniorów. Dzięki unikalnej kompozycji ćwiczeń, medytacji i technik relaksacyjnych, program „Zdrowy kręgosłup” umożliwia dogłębny, pełny relaks zarówno fizyczny jak i psychiczny, który jest warunkiem prawdziwego odpoczynku i poprawy nastroju.
 • „Z językami na Ty” – kurs języka angielskiego
  Opracowaliśmy autorski, zindywidualizowany program skierowany do osób chcących szybko przyswoić języki obce oraz pragnących swobodnie komunikować się zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i podczas podróży, wyjazdów zagranicznych, w urzędach i instytucjach. Kładziemy silny nacisk na rozwój tych sprawności językowych, które umożliwiają komunikację, czyli mówienie oraz rozumienie ze słuchu. Udział w zajęciach pozwoli Tobie przełamać barierę językową i swobodnie komunikować się w języku obcym.

 

 • Smartfon bez tajemnic. Komputer mój przyjaciel.
  Podczas zajęć Seniorzy dowiedzą się, jak wykorzystać najpopularniejsze aplikacje. Zdobędą praktyczną wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą na lepszą, sprawniejszą, efektywną organizację życia naszych Słuchaczy. W sposób prosty i zrozumiały wyjaśnimy działanie i zasady obsługi smartfonu, komputera oraz aplikacji komputerowych i Internetu. Na zajęciach podejmujemy wiele ciekawych, przydatnych i praktycznych tematów związanych z obsługą nowoczesnych technologii.

 

Skorzystaliśmy z tarasu łapiąc ostatnie promienie słońca 🙂

Harmonogram zajęć

Harmonogram zajęć dofinansowanych na rok 2023:

ZAJĘCIA RUCHOWE

Czwartek 9:45 – 11:00
Czwartek 11:10 – 12:25

ZAJĘCIA KOMPUTER SMARTFON 

20.09.2023 (środa) w godzinach 13:00 – 14:00

04.10.2023 (środa) w godzinach 13:00 – 14:00

ZAJĘCIA Z GIER PLANSZOWYCH 

27.09.2023 (środa) w godzinach 13:00 – 14:00

11.10.2023 (środa) w godzinach 13:00 – 14:00

Przed przyjściem na zajęcia prosimy o telefon aby potwierdzić terminy spotkań.

Program telewizyjny "Srebrne Katowice"

Miło nam poinformować, że 18 czerwca 2021 roku w telewizji TVS w programie pt. „Srebrne Katowice” został pokazany reportaż o Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Komunikacji Międzykulturowej The LINK.
Materiał o naszym UTW rozpoczyna się od 7 minuty 56 sekundy.

Zapraszamy do obejrzenia!

https://tvs.pl/tv/srebrne-katowice-sprawdzamy-jak-dziala-sklep-socjalny-spichlerz/ 

Podróż dookoła świata z Odkrywcami Kultur

Szanowni Państwo

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Sentymentalne podróże po dawnych kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej -Ukraińskie Beskidy Wschodnie”

Spotkanie poprowadzić prof. Janusz Gudowski autor wielu książek m. in. cyklu książek „Ukraińskie Beskidy Wschodnie”, profesor nauk ekonomicznych, inżynier, profesor zwyczajny Lubelskiej Akademii WSEI, wcześniej także Uniwersytetu Warszawskiego i wielu innych uczelni.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:00 w dniu 29.09.2023 (piątek) w siedzibie Szkoły Językowej i Komunikacji Międzykulturowej, przy ul. Różyckiego 14c – Brynów Gawronów.

W dniu 16.09.2022  w siedzibie Szkoły Językowej i Komunikacji Międzykulturowej odbyła się prezentacja o Bliskim Wschodzie, Ukrainie i Indiach, której tematem przewodnim było „W poprzek kultur” – międzykulturowa podróż po Bliskim Wschodzie, Ukrainie i Indiach.

Prezentację przeprowadził Pan Profesor Janusz Gudowski, autor książki „W poprzek kultur”. 

W trakcie prezentacji omawiane były tematy różnorodności międzykulturowej.

W trakcie prezentacji odbyły się losowania książek Profesora Janusza Gudowskiego „W poprzek kultur” oraz gier planszowych „Odkrywcy Kultur”!  

29.07.2022 odbyła się prezentacja o Hiszpanii, której temat przewodni to: „Półwysep Iberyjski, osobny kontynent?” Prezentację przeprowadził mgr filologii iberyjskiej Pan Bartosz Poloczek.

W trakcie prezentacji omawiane były tematy jak: różnorodność kulturowa, zróżnicowanie geograficzne oraz kontinuum językowe. Z prezentacji dowiedzieliśmy się  jaką porę roku wybrać na wyjazd do Hiszpanii, co warto zjeść w trakcie pobytu jak i wiele innych!

W trakcie prezentacji odbyło się losowanie gier planszowych „Odkrywcy Kultur”!

Dziękujemy Panu Bartoszowi oraz wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę!

W dniu 14.07.2022 odbyła się prezentacja „Italia z perspektywy dwóch obywatelstw, czyli sentymentalna podróż do Włoch, których już nie ma” poprowadzona przez native speakera, Pana Claudio Salmeri, w ramach projektu „Podróż dookoła świata z Odkrywcami Kultur” współfinansowanego z Budżetu Miasta Katowice.

Pan Claudio Salmeri współpracuje ze Szkołą The LINK prowadząc kursy z języka włoskiego. Pan Salmeri zdobył na Uniwersytecie Śląskim tytuł Doktora nauk Humanistycznych w zakresie Językoznawstwa. Pan Claudio ma obywatelstwo polskie oraz włoskie więc chętnie wypowiada się na  temat Włoch.

Dziękujemy Panu Claudio oraz wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę!

Cykl koncertów: "Kultura w zasięgu ręki seniora"

Zakończyliśmy tegoroczny cykl koncertów „Kultura w zasięgu ręki Seniora”. W tym roku wystąpili dla nas:
Zespół „Nous Deux”
Zespół „Innowacja”
Michael Radomski
Dominika Żak
Magdalena Watoła
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i uczestnikom za wspaniałą atmosferę i do zobaczenia na kolejnych koncertach!


Zakończyliśmy dzisiaj cykl koncertów „Kultura w zasięgu ręki seniora”. Wystąpili dla nas: Michael Radomski 
oraz zespół dziewczyn D&M.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i uczestnikom za wspaniałą atmosferę i do zobaczenia na kolejnych koncertach!

Odkrywcy Kultur - edukacja międzykulturowa

Dnia 23.11 odbył się Międzyszkolny Turniej Międzykulturowy zorganizowany w ramach projektu „Odkrywcy Kultur – Edukacja Międzykulturowa” i współfinansowany przez Wydział Kultury z budżetu Urzędu Miasta Katowice.
W Turnieju brały udział cztery szkoły:

 PSP „Szkoła jak Dom”
 PSP „Complex of Silesian International Schools”
 Zespół Szkół Omega im. Górnośląskich Noblistów w Katowicach
 Prywatna Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz”


W pierwszej część wydarzenia odbył się wykład oraz warsztaty interaktywne prowadzone przez panią Profesor Halinę Grzymała-Moszczyńską. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat szoku kulturowego podczas dłuższego wyjazdu za granicę.
W kolejnej części odbył się wyczekiwany Międzyszkolny Turniej Międzykulturowy. Każdą ze szkół reprezentowało dwóch uczniów.

W kategorii indywidualnej:

I miejsce zdobyła Zofia Cunningham z PSP „Szkoła jak Dom”
II miejsce zdobył Aleksander Dytkowski z PSP Fundacji „Elementarz”
III miejsce zdobył Adam Łytek z PSP „Complex of Silesian International Schools”

W kategorii zespołowej:

I miejsce zdobyła Prywatna Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz”
II miejsce zdobyła Prywatna Szkoła Podstawowa „Szkoła jak Dom”
III miejsce zdobyła Prywatna Szkoła Podstawowa „Complex of Silesian International Schools”

Gratulujemy wszystkim uczniom i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!


Dnia 03.11 odbyło się wydarzenie „Odkrywcy Kultur – edukacja międzykulturowa”  współfinansowane przez ROPS (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego). 

Pani Profesor Halina Grzymała – Moszczyńska poprowadziła wykład na temat „Komunikacji międzykulturowej”.
W kolejnej części odbyły się warsztaty interaktywne prowadzone przez panią Profesor oraz przez pana Prezesa Fundacji The LINK Witolda Sekudewicza.  Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zadawać pytania dot. różnic kulturowych, a także została zaprezentowana gra planszowa „Odkrywcy Kultur”. 
Na końcu odbyło się losowanie osób, które dostały egzemplarze gry planszowej „Odkrywcy Kultur”. 

Dziękujemy wszystkim za uczestniczenie w transmisji online  i do zobaczenia następnym razem!


 Dnia 19 października odbyło się wydarzenie współfinansowane z budżetu miasta Katowice „Odkrywcy Kultur – edukacja międzykulturowa”.

Pani prof. dr hab. Halina Grzymała-Moszczyńska poprowadziła wykład na temat „Komunikacji Międzykulturowej w globalnej wiosce”.

Dowiedzieliśmy się między innymi, w jaki sposób budować relacje międzyludzkie w różnych kulturach oraz wypracowaliśmy zachowania ułatwiające komunikację międzyludzką.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia następnym razem!

Z życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dnia 26.10.2020r. odbył się Dzień Otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji The LINK współfinansowany z Budżetu Miasta Katowice.

Podczas wydarzenia odbyły się:

 • Warsztaty „Język i kultura w komunikacji międzyludzkiej” prowadzone przez Emanuela Ferdyna
 • Wystawa „Śląsk w sztuce” prowadzona przez Małgorzatę Leszczewską-Włodarską
 • Prezentacja pt. „Piękne zakątki Śląska” prowadzona przez Zofię Rogowską
 • Koncert Michaela Radomskiego.

Dziękujemy wszystkim za uczestniczenie w transmisji online  i do zobaczenia za rok!


Dnia 27.09.2019 odbył się Dzień Otwarty Uniwersytety Trzeciego Wieku Fundacji Komunikacji Międzykulturowej The Link. Wydarzenie było dofinansowane z Budżetu Miasta Katowice.
Dziękujemy wszystkim seniorom za przybycie i do zobaczenia za rok!

Senior w domu na YouTube

Zapraszamy na nowe odcinki z serii Senior w domu na YouTube.

Od poniedziałku do piątku o g. 9.30 będzie transmisja na żywo, z nowego tygodnia serii pt.” Senior w domu”. Podczas tych transmisji prowadzone są zajęcia dla seniorów.

Podczas zajęć mogą Państwo ćwiczyć: pamięć, koncentrację, spostrzegawczość.

Zajęcia online dla seniorów to nowość!!!

Nagrania będą  dostępne, cały czas na kanale Małgorzaty Kospin, można je wykorzystać w dowolnym czasie, całkowicie bezpłatnie. Link do nagrań poniżej:

https://www.youtube.com/channel/UCeL7QYT9BeuCJrlv0FjbwEQ

Polecamy również stronę internetową:

https://www.silowniapamieci.pl/

„Siłownia Pamięci to praktyczny i bezpłatny narzędziownik zawierający różnorodne materiały przydatne w przygotowaniu i prowadzeniu treningów umysłu z seniorami.”

Zapisz siebie, zapisz swoich bliskich już dzisiaj!

 

 • telefonicznie: 534 989 728
 • w siedzibie: Katowice – Brynów, ul. Różyckiego 14c
 • mailowo:  utw@thelink.pl

Zapisz siebie, zapisz swoich bliskich już dzisiaj!