Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku - Katowice Brynów

Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) to nowa inicjatywa społeczna realizowana przez Fundację Komunikacji Międzykulturowej The LINK. Fundacja, której misją było do tej pory łączenie ludzi z wszystkich kultur świata, pragnie wybudować jeszcze jeden most – międzypokoleniowy. UTW, wpisując się w ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem Senior aktywny intelektualnie, społecznie i fizycznie, dąży do propagowania aktywności osób starszych oraz pogłębiania relacji międzyludzkich dzięki stwarzaniu okazji do inspirujących spotkań, integracji międzypokoleniowej i wymiany doświadczeń.

JUŻ DZIŚ MOŻESZ BEZPŁATNIE DOŁĄCZYĆ DO GRONA AKTYWNYCH, ŚWIADOMYCH SENIORÓW!

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest dofinansowany przez Urząd Miasta Katowice w ramach projektu: „Integracja i aktywizacja osób starszych, w tym kombatantów i osób represjonowanych – wspieranie działań na rzecz integracji i zwiększenia uczestnictwa w życiu społecznym seniorów.”.

W odpowiedzi na oczekiwania seniorów (także osób z niepełnosprawnością) została przygotowana oferta bezpłatnych zajęć, dająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz pasji:

  • Ćwiczenia ruchowe (zdrowy kręgosłup, joga, nordic walking)
    Zajęcia mają na celu przywrócenie częściowej lub całkowitej sprawności fizycznej seniorów. „Zdrowy Kręgosłup” to innowacyjny, nowatorski, autorski program zajęć ruchowych, na który składają się: elementy jogi i prawidłowego oddychania, ćwiczenia rozciągające, pilates, medytacja, muzyka relaksacyjna, aromaterapia, dzięki czemu uczestnicy „ćwiczą zarówno ciało jak i psychikę”. Jest to holistyczne – całościowe podejście do regeneracji zarówno fizycznej jak i psychicznej seniorów. Dzięki unikalnej kompozycji ćwiczeń, medytacji i technik relaksacyjnych, program „Zdrowy kręgosłup” umożliwia dogłębny, pełny relaks zarówno fizyczny jak i psychiczny, który jest warunkiem prawdziwego odpoczynku i poprawy nastroju.

 

  • „Z językami na Ty” – kurs języka angielskiego
    Opracowaliśmy autorski, zindywidualizowany program skierowany do osób chcących szybko przyswoić języki obce oraz pragnących swobodnie komunikować się zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i podczas podróży, wyjazdów zagranicznych, w urzędach i instytucjach. Kładziemy silny nacisk na rozwój tych sprawności językowych, które umożliwiają komunikację, czyli mówienie oraz rozumienie ze słuchu. Udział w zajęciach pozwoli Tobie przełamać barierę językową i swobodnie komunikować się w języku obcym.

 

  • Smartfon bez tajemnic. Komputer mój przyjaciel.
    Podczas zajęć Seniorzy dowiedzą się, jak wykorzystać najpopularniejsze aplikacje. Zdobędą praktyczną wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą na lepszą, sprawniejszą, efektywną organizację życia naszych Słuchaczy. W sposób prosty i zrozumiały wyjaśnimy działanie i zasady obsługi smartfonu, komputera oraz aplikacji komputerowych i Internetu. Na zajęciach podejmujemy wiele ciekawych, przydatnych i praktycznych tematów związanych z obsługą nowoczesnych technologii.

 

Skorzystaliśmy z tarasu łapiąc ostatnie promienie słońca 🙂

Najnowsze wydarzenia

 

Fundacja The LINK z początkiem wiosny będzie realizować projekt Plener Malarski Katowickich Twórców Intuicyjnych pn. „Katowice Miasto Zieleni” współfinansowany z budżetu Miasta Katowice.

Projekt przyczynia się do kulturalnego ożywienia miasta oraz zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu artystycznym społeczności lokalnej.

Plener Malarski Katowickich Twórców Intuicyjnych pn. „Katowice Miasto Zieleni” adresowany jest do twórców nieprofesjonalnych jak i zrzeszonych w grupach plastycznych. Plener malarski staje się okazją do rozwijania talentów oraz nawiązywania wartościowych kontaktów w środowisku  artystycznym. Celem pleneru jest promocja amatorskiej twórczości artystycznej, propagowanie artystów nieprofesjonalnych oraz promocja Miasta Katowice.

Nasz program skierowany jest do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy doświadczenia, co sprzyja różnorodności oraz integracji osób zainteresowanych sztuką.

Liczba miejsc uczestnictwa w Plenerze malarskim będzie ograniczona do 15 miejsc. Plener odbędzie się w Katowicach w Parku Kościuszki.

Plener malarski zakończy się wystawą poplenerową w miejscu wskazanym przez Urząd Miasta Katowice. O jej terminie uczestnicy zostaną poinformowani. W wystawie udział biorą wszystkie wykonane prace.

Plener malarski to nie tylko okazja do tworzenia sztuki na świeżym powietrzu, ale przynosi także wiele innych korzyści dla uczestników – mieszkańców Miasta Katowice:

  • Inspiracja i kreatywność: Malowanie w plenerze pozwala zobaczyć świat w inny sposób. Światło, kształty i kolory zmieniają się w naturalny sposób, co może dostarczyć ogromnej inspiracji i pomóc rozwijać kreatywność.
  • Wspólnota i wymiana doświadczeń: Plenery często gromadzą pasjonatów sztuki, co tworzy świetną okazję do wymiany doświadczeń, technik, wiedzy i inspiracji. To również doskonała okazja do budowania relacji z innymi artystami.
  • Praca nad koncentracją: Malowanie na zewnątrz wymaga skupienia i koncentracji, aby zignorować rozproszenie otoczenia i skupić się na tworzeniu. To doskonały sposób na rozwijanie zdolności koncentracji.
  • Zdrowie psychiczne: Czas spędzony na świeżym powietrzu, malowanie i twórcza działalność mogą być korzystne dla zdrowia psychicznego, przynosząc relaks i redukując stres.
  • Odkrywanie nowych miejsc: Plenery często odbywają się w różnych lokalizacjach, co daje okazję do odkrywania nowych miejsc, przyrody i krajobrazów.
  • Wyjątkowe dzieła sztuki: Prace stworzone podczas pleneru często posiadają unikalny charakter i dostarczają emocji związanych z bezpośrednim doświadczeniem tworzenia w danym miejscu i czasie.

 

 

 

Fundacja The LINK w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 organizuje Turniej „MTM – Międzyszkolny Turniej Międzykulturowy”.

W ramach turnieju MTM zorganizowane zostaną eliminacje online wśród uczniów szkół podstawowych z Katowic. Wyłonieni zwycięzcy z poszczególnych szkół wezmą udział w Finale Turnieju w Katowicach przy udziale publiczności składającej się z mieszkańców Miasta Katowice. Finał Turnieju będzie wszystkich mieszkańców Miasta Katowice z zapewnieniem transmisji online dla wszystkich zainteresowanych.

Międzyszkolny Turniej Międzykulturowy stanie się impulsem do podjęcia szerszych działań na rzecz walki z nietolerancją i lękiem przed odmiennością kulturową. Zainicjowanie szerokiej edukacji międzykulturowej wśród uczniów już na etapie szkoły podstawowej pozwoli na rozwinięcie umiejętności adaptacyjnych młodzieży w zróżnicowanych środowiskach kulturowych, z jakimi mogą mieć styczność w dorosłym życiu.

Organizacja finału MTM przewidziana jest w pierwszym tygodniu czerwca 2024. O dokładniej dacie poinformujemy wkrótce.

Głównym celem MTM jest edukacja kulturowa mieszkańców Katowic poprzez realizację następujących celów szczegółowych:

  • rozbudzenie zainteresowania młodzieży bogactwem kultur poprzez udział w turnieju międzykulturowym;
  • organizacja finału konkursu w Katowicach z udziałem uczniów, którzy wygrają eliminacje w poszczególnych szkołach;
  • promocja Miasta Katowice w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024;
  • zdobycie wiedzy dot. różnic kulturowych w formie turnieju międzykulturowego z nagrodami, którymi będą gry planszowe „Odkrywcy Kultur”,
  • organizacja otwartych wykładów o tematyce międzykulturowej, z wykładowcami najlepszych polskich uczelni wyższych, pozwalających na zdobywanie wiedzy międzykulturowej przez wszystkich mieszkańców Katowic;
  • promowanie nauki obywatelskiej wychodzącej do ludzi, popularyzacja nauki i ukazywanie jej społecznej użyteczności na przykładzie wiedzy z zakresu komunikacji międzykulturowej;
  • dotarcie z działaniami i wydarzeniami w ramach konkursu do osób normalnie nie uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych i wykładach poprzez organizację aktywności dla mieszkańców we współpracy z dzielnicowymi domami kultury w Katowicach.

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice

ZAJĘCIA Z OBSŁUGI SMARTFON/ KOMPUTER – 26.02.2024 oraz 04.03.2024

Nasi Seniorzy mieli okazję skorzystać ze stacjonarnych, dofinansowanych zajęć poświęconych nauce obsługi smartfona oraz komputera.

Na zajęciach Seniorzy mogli dowiedzieć się o: podstawach użytkowania smartfona , zakładaniu konta google, podłączaniu urządzenia do sieci, wysyłaniu i odbieraniu maili, zabezpieczeniach, korzystaniu z aplikacji systemowych, przeglądarkach stron www, sposobach wyszukiwania interesujących nas informacji, zakładkach i historii przeglądania, przydatnych aplikacjach internetowych oraz o wymianie danych z komputerem.  

DZIEŃ SENIORA – 25.09.023

W poniedziałek 25 września obchodziliśmy Dzień Seniora, organizowany na katowickim rynku. Nasze stoisko było chętnie odwiedzane przez seniorów. Mogli otrzymać gazetę SENIOR, broszurki dotyczące zajęć prowadzonych przez nasz Uniwersytet oraz zaproszenie na najnowsze spotkanie pt. „Sentymentalne podróże po dawnych kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej -Ukraińskie Beskidy Wschodnie” .

 Niesamowitą przyjemnością była dla nas możliwość spędzenia DNIA SENIORA w tak licznym oraz przemiłym gronie. Czas umilały nam koncery oraz występy na scenie prowadzone przez uzdolnionych artystów.

Harmonogram zajęć

Harmonogram zajęć współfinansowanych z Urzędu Miasta Katowice na rok 2024:

ZAJĘCIA RUCHOWE:

I GRUPA

Czwartki w godzinach 10:00 – 11:15

II GRUPA

Czwartki w godzinach 11:30 – 12:45

ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO:

Poniedziałki w godzinach 11:45 – 12:45

Zapraszamy do zapisów! 🙂 

 

Program telewizyjny "Srebrne Katowice"

Miło nam poinformować, że 18 czerwca 2021 roku w telewizji TVS w programie pt. „Srebrne Katowice” został pokazany reportaż o Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Komunikacji Międzykulturowej The LINK.
Materiał o naszym UTW rozpoczyna się od 7 minuty 56 sekundy.

Zapraszamy do obejrzenia!

https://tvs.pl/tv/srebrne-katowice-sprawdzamy-jak-dziala-sklep-socjalny-spichlerz/ 

Podróż dookoła świata z Odkrywcami Kultur

Zapraszaliśmy Państwa na spotkanie pt. „Sentymentalne podróże po dawnych kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej -Ukraińskie Beskidy Wschodnie”, które odbyło się 29.09.2023.  Spotkanie poprowadził prof. Janusz Gudowski – autor wielu książek m. in. cyklu książek „Ukraińskie Beskidy Wschodnie”, profesor nauk ekonomicznych, inżynier, profesor zwyczajny Lubelskiej Akademii WSEI, wcześniej także Uniwersytetu Warszawskiego i wielu innych uczelni.

Poniżej przedstawiamy kilka kadrów złapanych podczas prowadzonego spotkania.

W dniu 16.09.2022  w siedzibie Szkoły Językowej i Komunikacji Międzykulturowej odbyła się prezentacja o Bliskim Wschodzie, Ukrainie i Indiach, której tematem przewodnim było „W poprzek kultur” – międzykulturowa podróż po Bliskim Wschodzie, Ukrainie i Indiach.

Prezentację przeprowadził Pan Profesor Janusz Gudowski, autor książki „W poprzek kultur”. 

W trakcie prezentacji omawiane były tematy różnorodności międzykulturowej.

W trakcie prezentacji odbyły się losowania książek Profesora Janusza Gudowskiego „W poprzek kultur” oraz gier planszowych „Odkrywcy Kultur”!  

29.07.2022 odbyła się prezentacja o Hiszpanii, której temat przewodni to: „Półwysep Iberyjski, osobny kontynent?” Prezentację przeprowadził mgr filologii iberyjskiej Pan Bartosz Poloczek.

W trakcie prezentacji omawiane były tematy jak: różnorodność kulturowa, zróżnicowanie geograficzne oraz kontinuum językowe. Z prezentacji dowiedzieliśmy się  jaką porę roku wybrać na wyjazd do Hiszpanii, co warto zjeść w trakcie pobytu jak i wiele innych!

W trakcie prezentacji odbyło się losowanie gier planszowych „Odkrywcy Kultur”!

Dziękujemy Panu Bartoszowi oraz wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę!

W dniu 14.07.2022 odbyła się prezentacja „Italia z perspektywy dwóch obywatelstw, czyli sentymentalna podróż do Włoch, których już nie ma” poprowadzona przez native speakera, Pana Claudio Salmeri, w ramach projektu „Podróż dookoła świata z Odkrywcami Kultur” współfinansowanego z Budżetu Miasta Katowice.

Pan Claudio Salmeri współpracuje ze Szkołą The LINK prowadząc kursy z języka włoskiego. Pan Salmeri zdobył na Uniwersytecie Śląskim tytuł Doktora nauk Humanistycznych w zakresie Językoznawstwa. Pan Claudio ma obywatelstwo polskie oraz włoskie więc chętnie wypowiada się na  temat Włoch.

Dziękujemy Panu Claudio oraz wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę!

Cykl koncertów: "Kultura w zasięgu ręki seniora"

Zakończyliśmy tegoroczny cykl koncertów „Kultura w zasięgu ręki Seniora”. W tym roku wystąpili dla nas:
Zespół „Nous Deux”
Zespół „Innowacja”
Michael Radomski
Dominika Żak
Magdalena Watoła
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i uczestnikom za wspaniałą atmosferę i do zobaczenia na kolejnych koncertach!


Zakończyliśmy dzisiaj cykl koncertów „Kultura w zasięgu ręki seniora”. Wystąpili dla nas: Michael Radomski 
oraz zespół dziewczyn D&M.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i uczestnikom za wspaniałą atmosferę i do zobaczenia na kolejnych koncertach!

Odkrywcy Kultur - edukacja międzykulturowa

Dnia 23.11 odbył się Międzyszkolny Turniej Międzykulturowy zorganizowany w ramach projektu „Odkrywcy Kultur – Edukacja Międzykulturowa” i współfinansowany przez Wydział Kultury z budżetu Urzędu Miasta Katowice.
W Turnieju brały udział cztery szkoły:

 PSP „Szkoła jak Dom”
 PSP „Complex of Silesian International Schools”
 Zespół Szkół Omega im. Górnośląskich Noblistów w Katowicach
 Prywatna Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz”


W pierwszej część wydarzenia odbył się wykład oraz warsztaty interaktywne prowadzone przez panią Profesor Halinę Grzymała-Moszczyńską. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat szoku kulturowego podczas dłuższego wyjazdu za granicę.
W kolejnej części odbył się wyczekiwany Międzyszkolny Turniej Międzykulturowy. Każdą ze szkół reprezentowało dwóch uczniów.

W kategorii indywidualnej:

I miejsce zdobyła Zofia Cunningham z PSP „Szkoła jak Dom”
II miejsce zdobył Aleksander Dytkowski z PSP Fundacji „Elementarz”
III miejsce zdobył Adam Łytek z PSP „Complex of Silesian International Schools”

W kategorii zespołowej:

I miejsce zdobyła Prywatna Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz”
II miejsce zdobyła Prywatna Szkoła Podstawowa „Szkoła jak Dom”
III miejsce zdobyła Prywatna Szkoła Podstawowa „Complex of Silesian International Schools”

Gratulujemy wszystkim uczniom i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!


Dnia 01.10.2020 odbyło się wydarzenie „Odkrywcy Kultur – edukacja międzykulturowa”  współfinansowane przez ROPS (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego). 

Pani Profesor Halina Grzymała – Moszczyńska poprowadziła wykład na temat „Komunikacji międzykulturowej”.
W kolejnej części odbyły się warsztaty interaktywne prowadzone przez panią Profesor oraz przez pana Prezesa Fundacji The LINK Witolda Sekudewicza.  Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zadawać pytania dot. różnic kulturowych, a także została zaprezentowana gra planszowa „Odkrywcy Kultur”. 
Na końcu odbyło się losowanie osób, które dostały egzemplarze gry planszowej „Odkrywcy Kultur”. 

Dziękujemy wszystkim za uczestniczenie w transmisji online  i do zobaczenia następnym razem!


 Dnia 19 października odbyło się wydarzenie współfinansowane z ROPS  „Aktywizacja Seniorów w dobie Pandemii Koronawirusa ”.

Pani prof. dr hab. Halina Grzymała-Moszczyńska poprowadziła wykład na temat „Komunikacji Międzykulturowej w globalnej wiosce”.

Dowiedzieliśmy się między innymi, w jaki sposób budować relacje międzyludzkie w różnych kulturach oraz wypracowaliśmy zachowania ułatwiające komunikację międzyludzką.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia następnym razem!

Z życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dnia 26.10.2020r. odbył się Dzień Otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji The LINK współfinansowany z Budżetu Miasta Katowice.

Podczas wydarzenia odbyły się:

  • Warsztaty „Język i kultura w komunikacji międzyludzkiej” prowadzone przez Emanuela Ferdyna
  • Wystawa „Śląsk w sztuce” prowadzona przez Małgorzatę Leszczewską-Włodarską
  • Prezentacja pt. „Piękne zakątki Śląska” prowadzona przez Zofię Rogowską
  • Koncert Michaela Radomskiego.

Dziękujemy wszystkim za uczestniczenie w transmisji online  i do zobaczenia za rok!


Dnia 27.09.2019 odbył się Dzień Otwarty Uniwersytety Trzeciego Wieku Fundacji Komunikacji Międzykulturowej The Link. Wydarzenie było dofinansowane z Budżetu Miasta Katowice.
Dziękujemy wszystkim seniorom za przybycie i do zobaczenia za rok!

Senior w domu na YouTube

Zapraszamy na nowe odcinki z serii Senior w domu na YouTube.

Od poniedziałku do piątku o g. 9.30 będzie transmisja na żywo, z nowego tygodnia serii pt.” Senior w domu”. Podczas tych transmisji prowadzone są zajęcia dla seniorów.

Podczas zajęć mogą Państwo ćwiczyć: pamięć, koncentrację, spostrzegawczość.

Zajęcia online dla seniorów to nowość!!!

Nagrania będą  dostępne, cały czas na kanale Małgorzaty Kospin, można je wykorzystać w dowolnym czasie, całkowicie bezpłatnie. Link do nagrań poniżej:

https://www.youtube.com/channel/UCeL7QYT9BeuCJrlv0FjbwEQ

Polecamy również stronę internetową:

https://www.silowniapamieci.pl/

„Siłownia Pamięci to praktyczny i bezpłatny narzędziownik zawierający różnorodne materiały przydatne w przygotowaniu i prowadzeniu treningów umysłu z seniorami.”

Zapisz siebie, zapisz swoich bliskich już dzisiaj!

 

  • telefonicznie: 534 989 728
  • w siedzibie: Katowice – Brynów, ul. Różyckiego 14c
  • mailowo:  utw@thelink.pl

Zapisz siebie, zapisz swoich bliskich już dzisiaj!