Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku - Katowice Brynów

Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) to nowa inicjatywa społeczna realizowana przez Fundację Komunikacji Międzykulturowej The LINK. Fundacja, której misją było do tej pory łączenie ludzi z wszystkich kultur świata, pragnie wybudować jeszcze jeden most – międzypokoleniowy. UTW, wpisując się w ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem Senior aktywny intelektualnie, społecznie i fizycznie, dąży do propagowania aktywności osób starszych oraz pogłębiania relacji międzyludzkich dzięki stwarzaniu okazji do inspirujących spotkań, integracji międzypokoleniowej i wymiany doświadczeń.

JUŻ DZIŚ MOŻESZ BEZPŁATNIE DOŁĄCZYĆ DO GRONA AKTYWNYCH, ŚWIADOMYCH SENIORÓW!

Uniwersytet Trzeciego Wieku jest dofinansowany przez Urząd Miasta Katowice w ramach projektów: Integracja i aktywizacja osób starszych, w tym kombatantów i osób represjonowanych” oraz  „Prowadzenie działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia mających na celu utrzymanie i poprawę zdrowia mieszkańców oraz związanej z nim jakości życia”.

W odpowiedzi na oczekiwania seniorów (także osób z niepełnosprawnością) została przygotowana szeroka oferta bezpłatnych zajęć, dająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz pasji:

 

  • „Z językami na Ty” – kursy języków obcych Opracowaliśmy autorski, zindywidualizowany program skierowany do osób chcących szybko przyswoić języki obce oraz pragnących swobodnie komunikować się zarówno w sytuacjach towarzyskich, jak i podczas podróży, wyjazdów zagranicznych, w urzędach i instytucjach. Kładziemy silny nacisk na rozwój tych sprawności językowych, które umożliwiają komunikację, czyli mówienie oraz rozumienie ze słuchu. Udział w zajęciach pozwoli Tobie przełamać barierę językową i swobodnie komunikować się w języku obcym.

 

  • „Komputer – mój przyjaciel”, „Smartfon bez tajemnic – Podczas zajęć Seniorzy dowiedzą się, jak wykorzystać najpopularniejsze aplikacje. Zdobędą praktyczną wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą na lepszą, sprawniejszą, efektywną organizację życia naszych Słuchaczy. W sposób prosty i zrozumiały wyjaśnimy działanie i zasady obsługi smartfonu, komputera oraz aplikacji komputerowych i Internetu. Na zajęciach podejmujemy wiele ciekawych, przydatnych i praktycznych tematów związanych z obsługą nowoczesnych technologii.

 

  • „Odżywiaj się zdrowo!” – spotkania z dietetykiem – Zapraszamy wszystkich, którzy pragną poznać zasady zdrowego odżywiania i dowiedzieć się, co jeść, aby długo żyć w zdrowiu i poprawić swoje samopoczucie. Podczas zajęć Seniorzy dowiedzą się, jaki rodzaj aktywności należy uprawiać, aby zachować sprawność fizyczną; co jeść, a czego unikać, aby układ pokarmowy dobrze funkcjonował; jak wzmocnić swój układ odpornościowy oraz co robić, aby zachować dobrą kondycję zdrowotną zarówno psychiczną, jak i fizyczną.

 

  • Ćwiczenia ruchowe (zdrowy kręgosłup, joga, nordic walking) – Zajęcia mają na celu przywrócenie częściowej lub całkowitej sprawności fizycznej seniorów. „Zdrowy Kręgosłup” to innowacyjny, nowatorski, autorski program zajęć ruchowych, na który składają się: elementy jogi i prawidłowego oddychania, ćwiczenia rozciągające, pilates, medytacja, muzyka relaksacyjna, aromaterapia, dzięki czemu uczestnicy „ćwiczą zarówno ciało jak i psychikę”. Jest to holistyczne – całościowe podejście do regeneracji zarówno fizycznej jak i psychicznej seniorów. Dzięki unikalnej kompozycji ćwiczeń, medytacji i technik relaksacyjnych, program „Zdrowy kręgosłup” umożliwia dogłębny, pełny relaks zarówno fizyczny jak i psychiczny, który jest warunkiem prawdziwego odpoczynku i poprawy nastroju.

Bezpieczne zajęcia w domu!

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że w związku z troski o Państwa bezpieczeństwo oraz  dużym zainteresowaniem organizujemy dla Państwa zajęcia ONLINE z języka angielskiego, języka niemieckiego oraz zajęcia ruchowe!

Jeżeli są Państwo zainteresowani dołączeniem do zajęć online uprzejmie prosimy o kontakt:

MAILOWY na adres: sekretariat@the-link.pl

TELEFONICZNY na numer: 513 645 178


Szanowni Państwo,

Przypominamy, że darmowe maseczki dla seniorów są do odebrania w siedzibie naszej Fundacji:

Katowice ul. Różyckiego 14C

Senior w domu na YouTube

Zapraszamy na nowe odcinki z serii Senior w domu na YouTube.

Od poniedziałku do piątku o g. 9.30 będzie transmisja na żywo, z nowego tygodnia serii pt.” Senior w domu”. Podczas tych transmisji prowadzone są zajęcia dla seniorów.

Podczas zajęć mogą Państwo ćwiczyć: pamięć, koncentrację, spostrzegawczość.

Zajęcia online dla seniorów to nowość!!!

Nagrania będą  dostępne, cały czas na kanale Małgorzaty Kospin, można je wykorzystać w dowolnym czasie, całkowicie bezpłatnie. Link do nagrań poniżej:

https://www.youtube.com/channel/UCeL7QYT9BeuCJrlv0FjbwEQ

Polecamy również stronę internetową:

https://www.silowniapamieci.pl/

„Siłownia Pamięci to praktyczny i bezpłatny narzędziownik zawierający różnorodne materiały przydatne w przygotowaniu i prowadzeniu treningów umysłu z seniorami.”

Program telewizyjny "Srebrne Katowice"

Szanowni Państwo,

miasto Katowice we współpracy z telewizją TVS przygotowało specjalnie dla Państwa program telewizyjny pt. „Srebrne Katowice”.

            W programach ukazują się wiadomości i informacje dedykowane właśnie Seniorom naszego miasta, o tym co, gdzie, kiedy – dla seniora w mieście!

Ponadto w programach znajdą Państwo m.in.: kącik pielęgnacji roślin, cykl porad zdrowotnych, porady „Złotej rączki” dla seniora czyli drobne naprawy w domu, naukę języka angielskiego, senior w sieci i wiele innych tematów.

            Emisja programów:

Piątek w telewizji TVS –  godzina 8:20.

Powtórki programu w poniedziałki 17:15 oraz środy 18:30. 

Gorąco zachęcamy do oglądania oraz przesyłania opinii na adres: gizela.przeor@katowice.eu

Harmonogram zajęć

Szanowni Państwo,

w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych Słuchaczy wszystkie zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Fundacji Komunikacji Międzykulturowej The LINK zostają zawieszone do odwołania. 

Prosimy o zapoznanie się z zaleceniami dot. sposobów ograniczania ryzyka zakażenia koronawirusem.

Cykl koncertów: "Kultura w zasięgu ręki seniora" 04.11-10.12.2019

Zakończyliśmy dzisiaj cykl koncertów „Kultura w zasięgu ręki seniora”. Wystąpili dla nas: Michael Radomski 
oraz zespół dziewczyn D&M.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom i uczestnikom za wspaniałą atmosferę i do zobaczenia na kolejnych koncertach!

Odkrywcy Kultur - edukacja międzykulturowa

Dnia 19 października odbyło się wydarzenie współfinansowane z budżetu miasta Katowice „Odkrywcy Kultur – edukacja międzykulturowa”.

Pani prof. dr hab. Halina Grzymała-Moszczyńska poprowadziła wykład na temat „Komunikacji Międzykulturowej w globalnej wiosce”.

Dowiedzieliśmy się między innymi, w jaki sposób budować relacje międzyludzkie w różnych kulturach oraz wypracowaliśmy zachowania ułatwiające komunikację międzyludzką.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i do zobaczenia następnym razem!

Zapisz siebie, zapisz swoich bliskich już dzisiaj!

 

  • telefonicznie: 534 989 728
  • w siedzibie: Katowice -Brynów, ul. Różyckiego 14c
  • mailowo:  utw@thelink.pl

Z życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dnia 27.09.2019 odbył się Dzień Otwarty Uniwersytety Trzeciego Wieku Fundacji Komunikacji Międzykulturowej The Link. Wydarzenie było dofinansowane z Budżetu Miasta Katowice.
Dziękujemy wszystkim seniorom za przybycie i do zobaczenia za rok!

Zapisz siebie, zapisz swoich bliskich już dzisiaj!